26. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR
26. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR

26. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR

TAKSAV-Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, 17-27 Kasım 2023 tarihleri arasında “Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Sanat” teması ile gerçekleşecektir.

Bugün toplumların yaşam anlayışını oluşturan onların hangi kültürel kalıplar içerisinde yaşayacağını ve nasıl hareket edeceklerini belirleyen şey, içselleştirebildikleri kültürleridir. Sanat, bu kültüre katkıda bulunan, bireyi ve toplumu çağdaş bir dünyaya yönlendiren önemli bir varoluştur. Toplumlarla sanat arasındaki bağın kopukluğu çağdaş bir dünyaya yönelik beklentileri boşa çıkarıcı gelişmelerin önünü kapamakta, yaratıcı, özgür düşüncenin gelişmesini engellemektedir. Bu anlamda kopukluğun yaşanmaması için özellikle sivil toplum kurumlarının sanata destek vermeleri, bu tür organizasyonları desteklemeleri gerektiğini düşünmekteyiz.

Uluslararası düzeyde gerçekleşen Ankara Tiyatro Festivali, dünyanın birçok ülkesinden katılan tiyatro topluluklarının yanı sıra ülkemizden de her yıl üniversite topluluklarından, özel tiyatrolara, şehir tiyatrolarından, amatör tiyatrolara tiyatronun tüm renklerinden oluşan bir katılımla gerçekleşmektedir.

Büyük Emeklerle Hazırlanan Oyunlar ile Seyirci Arasında Köprü Olmak

Festivalimizin amacını; tiyatro sanatını tanıtmak ve sevdirmek, var olan özel ve amatör tiyatro topluluklarını desteklemek ve motive etmek, seminer ve atölye çalışmaları ile tiyatro sanatındaki üretim kalitesini artırmak, alternatif tiyatro anlayışını tanıtmak ve korumak, toplumla tiyatro sanatı arasındaki bağı güçlendirmek olarak tanımlayabiliriz. Edindiğimiz bu amaçlar doğrultusunda 1996 yılından bu yana özel ve amatör tiyatro topluluklarının oyunlarını sahnelere taşımak, kucak dolusu emekle hazırlanan oyunlarla seyirci arasında köprü olabilmek amacıyla başlayan serüvenimiz devam ediyor.


“Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Sanat”

TAKSAV- Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf olarak düzenlediğimiz, Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin, bu yıl 26’ıncısını gerçekleştireceğimizi paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Yeniden birlikle olmanın heyecanını yaşayacağımız için büyük bir sabırsızlık içindeyiz. “Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Sanat” serüvenimize 17-27 Kasım 2023 tarihleri arasında devam ediyoruz.

Festivalimize Ankara Büyükşehir, Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri de destek veriyor. Devlet Tiyatroları da birkaç yıllık aradan sonra bu yıl Akün Sahnesini Festivalimize açtı.

Festivale 70’e yakın tiyatro topluluğu başvurdu. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullar, ulaşım, konaklama gibi giderlerinin de çok yükselmesi nedeniyle bu yıl festivalde 25 farklı tiyatro grubu yer alabilecek.

Ankara ve İstanbul’un yanında Balıkesir, Bursa, İzmir, Batman’dan farklı tiyatro toplulukları birbirinden güzel oyunlarını festivalde sergileyecekler.

Bu yıl da Yurtdışı, Üniversite Toplulukları, Belediye Şehir tiyatroları, Özel ve Amatör Tiyatrolardan oluşan tiyatronun neredeyse her rengini festivalde Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyoruz.

Bizim için Festivalin en önemli projelerinden biri olan tiyatroya hiç gitmemiş yada ekonomik zorluklar nedeni ile gidememiş insanları sahnelerimizde misafir etmektir. Bu projemizi bu yıl da özellikle Ankara Büyükşehir ve Çankaya Belediyelerinin katkıları ile sürdürüyoruz. Keçiören’den, Çankaya’dan, Yenimahalle’den özellikle mahalle muhtarlıkları aracılığıyla birçok insanımızı oyunlarımızda ücretsiz misafir edeceğiz.

Festivalimizde Geleneksel olarak her yıl verilen “Festival Onur Ödülü” bu yıl Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’a, “Festival Emek Ödülü” ise tiyatro sanatçısı Mehmet Ulusoy’a takdim edilecek. Kendilerine tiyatroya verdikleri tüm emekler için teşekkür ediyoruz.

Yaşasın Tiyatro Yaşasın Hayat…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir